Menu Zamknij

Czy da się coś zrobić z twardą wodą?

Tak, istnieją różne sposoby na usuwanie twardości wody. Oto kilka możliwych rozwiązań:

  1. Zmiękczanie wody: zwane potocznie przez użytkowników „uzdatniaczem” można zainstalować system zmiękczania wody, który usuwa jony wapnia i magnezu z wody, co prowadzi do zmiękczenia wody – firma Granimex oferuje różnego rodzaju profesjonalne systemy uzdatniania wody.
  2. Filtr do wody: Można zainstalować filtr do wody, który usuwa twardość wody i inne zanieczyszczenia.
  3. Sole do zmiękczania wody: Można stosować sole do zmiękczania wody, które neutralizują jony wapnia i magnezu w wodzie.
  4. Neutralizacja kwaskowa: Można wprowadzać do wody kwas, który neutralizuje jony wapnia i magnezu i zmiękcza wodę.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników wodociągu. Zaleca się skonsultowanie się z fachowcem w dziedzinie ochrony wód i jakości wody pitnej, aby uzyskać doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Zupełnie usunięcie twardości nie jest zazwyczaj wskazane, jednak w przypadku problemów z twardą wodą stosuje się odpowiednio dobrane zmiękczacze, czyli systemy, które pozwalają na uzyskanie mieszaniny wody twardej z taką, która jest pozbawiona jonów wapnia i magnezu. Wśród metod zmiękczających wodę najpopularniejsza jest wymiana jonowa, w trakcie której stosuje się silnie kwaśne kationity pracujące w cyklu sodowym. Co to oznacza? Jony wapnia i magnezu są zatrzymywane i wymieniane na jony sodu, dzięki czemu ich stężenie w wodzie wzrasta.