Menu Zamknij

Czy można zrobić coś z mętną wodą?

Mętność wody wpływa nie tylko na jej jakość, ale także na jej wygląd. Woda może stać się mętna, kiedy znajdzie się w niej glina, związki żelaza, manganu, substancje humusowe, plankton i mikroorganizmy, czyli nieorganiczne, zawieszone i koloidalne cząstki mineralne. Mętność wody wiąże się z obecnością w niej pasożytów, ma wpływ na skuteczność dezynfekcji oraz oddziałuje na stabilność mikrobiologiczną wody w sieciach wodociągowych. Dopuszczalna mętność wody według aktualnych przepisów wynosi 1 NTU. Usuwanie z wody zanieczyszczeń powodujących mętność odbywa się na wiele różnych sposobów i z pomocą różnych metod. W tym celu wykorzystuje się procesy aeracji, cedzenia, filtracji, flokulacji i koagulacji, a jako narzędzia wykorzystuje się sita do cedzenia wody, filtry (powolne, pospieszne, ciśnieniowe), klarowniki, osadniki oraz urządzenia membranowe.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na mętną wodę:

  1. Filtr do wody: Można zainstalować filtr do wody, który usuwa zanieczyszczenia i zwiększa przejrzystość wody.
  2. Dezynfekcja wody: Można zastosować metodę dezynfekcji wody, taką jak ozonowanie lub chlorowanie, aby zabić bakterie i inne mikroorganizmy, które powodują mętność wody.
  3. Odmulanie: Jeśli mętność wody jest spowodowana osadami, takimi jak glina lub piasek, można je usunąć poprzez odmulanie.
  4. Oczyszczanie studni: W przypadku, gdy mętność wody jest spowodowana zanieczyszczeniem w studni, można ją oczyścić, aby poprawić jakość wody. Można to sprawdzić decydując się na badanie mętności wody.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od przyczyny mętności wody i indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników wodociągu. Zaleca się skonsultowanie się z fachowcem w dziedzinie ochrony wód i jakości wody pitnej, aby uzyskać doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego rozwiązania.