Menu Zamknij

Jak sprawdzić czy woda jest zdatna do spożycia?

Aby sprawdzić, czy woda jest zdatna do spożycia, należy wykonać odpowiednie badania jakości wody. Badania te powinny zawierać analizę chemiczną i mikrobiologiczną wody, które pozwolą ocenić, czy woda jest bezpieczna do spożycia.

W Polsce woda pitna jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Określa ono wymagania dotyczące jakości wody, w tym poziomu bakterii, metali ciężkich i innych substancji.

Jeżeli woda wydaje się brudna, mętna i przybiera żółty lub nawet brązowy odcień od razu wiadomo, że jest zanieczyszczona. Innym sposobem jest badanie wody pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym, które możemy wykonać w naszym laboratorium, dzięki czemu będą mieli Państwo pewność czy woda spełnia wszystkie normy i nie zagraża życiu lub zdrowiu.

Jeśli nie jesteś pewien, czy woda, której używasz, jest zdatna do spożycia, najlepiej skonsultować się z właściwymi służbami i specjalistami, którzy mogą zalecić wykonanie odpowiednich badań i udzielić właściwych wytycznych. Można również samodzielnie kupić test na jakość wody, który pozwoli na szybką i łatwą ocenę jakości wody.